2019’un en iyi bilim kurgu dizileri

2019’un en iyi bilim kurgu dizileri

Netflix’in yeni bilim kurgu dizisinin fragmanı yayınlandı

Netflix’in yeni bilim kurgu dizisinin fragmanı yayınlandı

Kimse Bilmez Yeni Bölüm Fragmanı

Kimse Bilmez Yeni Bölüm Fragmanı

Çarpışma 21. Bölüm fragmanı yayınlandı

Çarpışma 21. Bölüm fragmanı yayınlandı

Çukur 64. Bölüm 2. Fragmanı

Çukur 64. Bölüm 2. Fragmanı

Evimizde saklanmış bakteriler kansere sebep oluyor!
  • Ana Sayfa » Sağlık
  • 4 Mayıs 2019 - 19:54:43
Evimizde saklanmış bakteriler kansere sebep oluyor!

Dünya Sağlık Örgütü, evimizde saklanmış bakterilerin sağlığımıza ciddi oranda zarar verdiğine dikkat çekerek, dikkatli olunması konusunda uyardı. Peki kansere kadar götüren bu bakteriler evimizin nerelerinde bulunuyor, korunmak için nelere dikkat etmeliyiz? Detaylar haberimizde…

Hastalıklara yakalanmamak için ev temizliği büyük önem arz ediyor. Her ne kadar evimizde temizlik yapsak da sağlığımızı tehdit eden bakteriler hiç ummadığımız yerlerden çıkabiliyor. Bu durum yapılan araştırmalarla da kanıtlanmış durumda. Dünya Sağlık Örgütü evimizde saklanmış bu bakterilerin sağlığımıza ciddi oranda zarar verdiğine dikkat çekerek dikkatli olunması konusunda uyardı. Peki kansere kadar götüren bu bakteriler evimizin nerelerinde bulunuyor, korunmak için nelere dikkat etmeliyiz? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

BULAŞIK SÜNGERİNİN SANTİMETREKARESİNDE 50 BİN BAKTERİ YAŞIYOR
Öncelikle hemen hemen her gün kullandığımız bulaşık süngerlerinden başlayalım. Sürekli sabunlu suya temas ettiği için temiz olduğunu düşündüğümüz bulaşık süngerleri aslında düşündüğümüz kadar masum değil. Yapılan araştırmalara göre bulaşık süngerinin santimetrekaresinde 50 bin bakteri yaşıyor. Bu bakterilerden korunmak için en uygun çözüm, bulaşık süngerlerini haftada bir değiştirmek.

MUSLUKLARDA VE LAVABOLARDA OLMAZ DEMEYİZ
Bakterilerin saklandığı bir diğer yer de musluklar ve lavabolardır. Bilim insanlarına göre bir mutfak musluğunun santimetrekaresinde 6 bin, lavabonuzda ise santimetrekaresinde 230 bin kadar bakteri bulunuyor. Bu nedenle musluklar ve lavobalar bakteri oluşumunu önlemek için sık sık temizlenmelidir.

EVİNDE KÜÇÜK ÇOCUKLARI OLAN AİLELER DİKKAT
Evimizdeki bir diğer bakteri yuvası da halılardır. Halıları ne kadar temizlersek temizleyelim her gün dışarıdaki her türlü mikrobu ayaklarımızla halımıza taşıdığımızı aklımızdan çıkarmayarak günlük temizlenmesi gerekiyor. Evinde küçük çocukları olan ailelerin bu duruma daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü çocukların bağışıklık sistemi bir yetişkine oranla daha hassas.

EKRAN VE KLAVYE TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ
Evimizde bakteri barındıran elektronik eşyaların başında ise bilgisayarlarımız geliyor. Gün boyu kullandığımız bilgisayarları da sık sık temizlemek gerekiyor. Gün boyunca ellerinizle dokunduğunuz yerlerden aldığınız bakteriler özellikle bilgisayarımızın klavyesinde birikiyor. Bilgisayarlarda biriken bakteri oranları bilgisayar başında yemek yinen kişilerin bilgisayarlarında ise kat be kat daha fazla. O nedenle bilgisayarımızın özellikle klavyesi ve ekranı sık sık temizlenmeli.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz